1. Aktualne na: stan po zakończeniu sezonu 2020/2021.
Igrzyska olimpijskie
srebro Rio de Janeiro 2016 piłka nożna
Mistrzostwa Europy U-21
złoto Polska 2017 piłka nożna

Serge David Gnabry (ur. 14 lipca 1995 w Stuttgarcie) – niemiecki piłkarz iworyjskiego pochodzenia występujący na pozycji pomocnika w niemieckim klubie Bayern Monachium oraz w reprezentacji Niemiec.

Kariera klubowa

W 2010 Gnabry zgodził się za kwotę 100 tysięcy funtów przejść z niemieckiego VfB Stuttgart do angielskiego Arsenalu, jednak na finalizację transferu czekał jeszcze rok, aż do osiągnięcia 16 roku życia[1]. Przed rozpoczęciem sezonu 2011/12 Gnabry oficjalnie został zawodnikiem Arsenalu, gdzie przez większą część rozgrywek występował w zespole do lat 18, ale dzięki dobrym występom został przesunięty do drużyny rezerw[2]. Do końca sezonu w barwach drugiego zespołu rozegrał sześć spotkań i zdobył dwa gole[2].

Przed sezonem 2012/2013 znalazł się w kadrze pierwszego zespołu na przedsezonowy mecz towarzyski z niemieckim 1. FC Köln. W meczu wystąpił przed 24 minuty, wchodząc na boisko na początku drugiej połowy i będąc zmienionym w 69. minucie przez Marouane Chamakha[3]. 26 września 2012 Gnabry oficjalne zadebiutował w barwach pierwszej drużyny podczas wygranego 6:1 spotkania Pucharu Ligi Angielskiej z Coventry City, gdy w 72. minucie zastąpił Aleksa Oxlade'a-Chamberlaina[4]. 20 października rozegrał swoje pierwsze spotkanie w Premier League, podczas którego Arsenal przegrał 0:1 z Norwich City. Został tym samym trzecim najmłodszym debiutantem w ligowej historii Arsenalu, zaraz po Jacku Wilsherze i Cesku Fàbregasie. Cztery dni później zadebiutował w rozgrywkach Ligi Mistrzów podczas przegranego 0:2 meczu z niemieckim FC Schalke 04. 25 marca 2013 roku Gnabry zdobył zwycięską bramkę podczas wygranego 1:0 spotkania ćwierćfinałowego NextGen Series z CSKA Moskwa U-19[5]. W półfinale tych rozgrywek podczas meczu z Chelsea U-19 zdobył wyrównującą bramkę na 3:3, ostatecznie jednak po doliczonym czasie gry Arsenal przegrał 3:4. Kolejne spotkanie rozegrał 8 kwietnia, zdobywając gola w przegranym 2:3 spotkaniu z Liverpoolem U-21.

Gnabry znalazł się w składzie pierwszej drużyny powołanej na pierwszy mecz sezonu 2013/2014 z Aston Villą, jednak spędził pełne 90 minut na ławce rezerwowych[6]. 22 września 2013 po raz pierwszy w karierze wyszedł w podstawowym składzie Arsenalu, zastępując w nim Theo Walcotta, który na rozgrzewce przed meczem ze Stoke City doznał kontuzji[7]. Na boisku przebywał do 73 minuty, gdy to zmienił go Ryō Miyaichi, zaś Arsenal wygrał 3:1. W kolejnym ligowym spotkaniu przeciwko walijskiemu Swansea City Gnabry zdobył swoją pierwszą bramkę w seniorskim futbolu, co pomogło Arsenalowi wygrać 2:1 i utrzymać się na pierwszym miejscu w tabeli[8]. Podczas spotkania z Crystal Palace wywalczył rzut karny, który na bramkę zamienił Mikel Arteta. Dobry początek sezonu w wykonaniu Gnabry'ego sprawił, że został on nominowany do nagrody Złotego Chłopca[9], a także podpisał nowy, pięcioletni kontrakt z Arsenalem[10].

31 sierpnia 2016 został piłkarzem Werderu Brema[11]. 11 września 2016, w meczu z Augsburgiem (1:2), zadebiutował w Bundeslidze, natomiast w następnej kolejce, 17 września 2016, w spotkaniu z Borussią Mönchengladbach, zdobył swoją pierwszą bramkę w tej lidze. Łącznie w sezonie 2016/17 wystąpił w 27 ligowych meczach Werderu, strzelając w nich 11 bramek i notując 2 asysty.

11 czerwca 2017 podpisał trzyletni kontrakt z Bayernem Monachium[12].

23 sierpnia 2020 wraz z Bayernem zdobył puchar Ligi Mistrzów, pokonując Paris Saint-Germain 1:0.

Kariera reprezentacyjna

Gnabry reprezentował Niemcy na wielu młodzieżowych szczeblach, występując w zespołach do lat 16, do lat 17 oraz do lat 18[13]. 22 marca 2013 w barwach kadry do lat 18 zdobył dwie bramki w przegranym 2:3 towarzyskim spotkaniu z Francją[14].

W dorosłej reprezentacji zadebiutował 11 listopada 2016 w wygranym 8:0 meczu z San Marino, w którym strzelił 3 gole[15].

Życie prywatne

Gnabry urodził się w Stuttgarcie. Jego ojciec pochodził z Wybrzeża Kości Słoniowej, zaś matka była Niemką. W młodości trenował biegi sprinterskie, ostatecznie jednak zmuszony został do wyboru pomiędzy piłką nożną a lekką atletyką[13].

Przypisy

1. James Olley: Serge Gnabry the latest Arsenal young gun who has a chance to fire (ang.). London Evening Standard, 26 września 2012. [dostęp 19 marca 2014].
  2. a b 2011/12 Player Review: Serge Gnabry (ang.). Arsenal, 14 czerwca 2012. [dostęp 19 marca 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2013)].
  3. Richard Clarke: FC Cologne 0 - 4 Arsenal. Arsenal, 12 sierpnia 2012. [dostęp 19 marca 2014].
  4. Richard Clarke: Arsenal 6 - 1 Coventry. Arsenal, 26 września 2012. [dostęp 19 marca 2014].
  5. Rob Kelly: Arsenal U19 1 - 0 CSKA Moscow U19. Arsenal, 25 marca 2013. [dostęp 19 marca 2014].
  6. David Ornstein: Arsenal 1 - 3 Aston Villa (ang.). BBC, 17 sierpnia 2013. [dostęp 19 marca 2014].
  7. Alistair Magowan: Arsenal 3 - 1 Stoke (ang.). BBC, 22 września 2013. [dostęp 19 marca 2014].
  8. David Ornstein: Swansea 1 - 2 Arsenal (ang.). BBC, 28 września 2013. [dostęp 19 marca 2014].
  9. LIST: The nominees for the 'European Golden Boy Award' (ang.). SillySeason.com. [dostęp 19 marca 2014].
  10. Gnabry agrees new long-term contract (ang.). Arsenal, 28 października 2013. [dostęp 19 marca 2014].
  11. Gnabry piłkarzem Werderu - Goal.pl, „goal.pl - piłka nożna” [dostęp 2017-06-11].
  12. Oficjalnie: Gnabry w Bayernie | Transfery.info, „transfery.info” [dostęp 2017-06-11] (pol.).
  13. a b The Arsenal youngster who could be better than Fabregas – talkSPORT Talent Spotter (ang.). talkSPORT, 27 marca 2012. [dostęp 19 marca 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2012)].
  14. Niemcy U18 - Francja U18, 22 mar 2013 - Mecze towarzyskie, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2014-03-19].
  15. 8:0 in San Marino: Gnabry mit Dreierpack beim Debüt (niem.). dfb.de, 2016-11-11. [dostęp 2016-11-11].
  16. Klubowe mistrzostwa świata – 2 (0), Superpuchar Europy UEFA – 1 (0), Puchar Ligi Angielskiej, Superpuchar Niemiec

Bibliografia

Informacja

Artykuł Serge Gnabry w polskiej Wikipedii zajął następujące miejsca w lokalnym rankingu popularności:

Prezentowana treść artykułu Wikipedii została wyodrębniona w 2021-06-13 na podstawie https://pl.wikipedia.org/?curid=3139593