| |||
Dyscyplina | piłka ręczna | ||
---|---|---|---|
Organizator | EHF | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarze | Węgry Słowacja | ||
Otwarcie | 13 stycznia 2022 | ||
Zamknięcie (finał) | 30 stycznia 2022 | ||
Liczba drużyn | 24 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba hal | 5 (w 5 miastach) | ||
I miejsce | Szwecja | ||
II miejsce | Hiszpania | ||
III miejsce | Dania | ||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 65 | ||
Liczba bramek | 3633 (55,89 na mecz) | ||
Oglądalność | 312 892 (4814 na mecz) | ||
Król strzelców | Ómar Ingi Magnússon (59) | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | Jim Gottfridsson |
Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 – piętnaste mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw kontynentu organizowany przez EHF, mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w Europie. Odbyły się w dniach od 13 do 30 stycznia 2022 roku na Węgrzech i Słowacji. W turnieju brały udział dwadzieścia cztery zespoły.
Pod koniec marca 2017 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej ustaliła ramy czasowe wyboru organizatora – zgodnie z nim do 1 maja 2017 roku przyjmowane były wstępne zainteresowania organizacją mistrzostw, ostateczny termin składania oficjalnych aplikacji upływał 1 listopada 2017 roku, zaś decyzja, po przeprowadzonych inspekcjach i zatwierdzeniu kandydatur przez Zarząd EHF, miała zostać podjęta na kongresie tej organizacji w Glasgow w czerwcu 2018 roku[1][2][3][4]. W wyznaczonym terminie wpłynęło sześć propozycji – dwie kandydatury pojedynczych państw i cztery wspólne[3], a oficjalne aplikacje złożyły Węgry wraz ze Słowacją, Dania wraz ze Szwajcarią oraz Belgia wraz z Francją i Hiszpanią[5][6]. Organizacja turnieju została przyznana wspólnej kandydaturze węgiersko-słowackiej, która została uznana za lepszą od potrójnej zachodnioeuropejskiej propozycji, Duńczycy i Szwajcarzy wycofali się bowiem przed głosowaniem[7][8].
Pierwotnie spotkania mistrzostw planowano rozgrywać również w hali Veszprém[9], została ona jednak zastąpiona przez nowo budowaną arenę w Budapeszcie[10][11].
Budapeszt | Segedyn | Debreczyn |
---|---|---|
MVM Dome | Pick Aréna | Főnix Aréna |
Pojemność: 20 022 | Pojemność: 8143 | Pojemność: 6500 |
Bratysława | ||
Zimný štadión Ondreja Nepelu | ||
Pojemność: 10 050 | ||
Koszyce | ||
Steel Aréna | ||
Pojemność: 8350 | ||
Początkowo te mistrzostwa miały być pierwszymi rozegranymi w obsadzie rozszerzonej do dwudziestu czterech zespołów[12], jednakże zmianę tę przeprowadzono już w edycji 2020[13][14]. Logo zawodów zostało zaprezentowane w styczniu 2020 roku[15], natomiast sprzedaż biletów została rozpoczęta rok później[16]. Także w połowie stycznia 2021 roku opublikowano ramowy harmonogram rozgrywek uwzględniający dodatkowe dni wolne[17][18].
Reprezentacja | Podstawa kwalifikacyjna | Data kwalifikacji | Mistrzostwa Europy 2020 | Ilość udziałów w Mistrzostwach Europy (lata w których reprezentacja brała udział) | Najlepszy wynik |
---|---|---|---|---|---|
Węgry | Gospodarz | 20 czerwca 2018 | 9. miejsce | 12 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | 6. miejsce (1998) |
Słowacja | Gospodarz | 20 czerwca 2018 | – | 3 (2006, 2008, 2012) | 16. miejsce (2006, 2008, 2012) |
Hiszpania | Mistrz Europy 2020 | 24 stycznia 2020 | 1. miejsce | 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | Mistrzostwo (2018, 2020) |
Chorwacja | Wicemistrz Europy 2020 | 24 stycznia 2020 | 2. miejsce | 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | 2. miejsce (2008, 2010, 2020) |
Niemcy | Awans z 2. grupy eliminacyjnej | 10 stycznia 2021 | 5. miejsce | 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020) | Mistrzostwo (2004, 2016) |
Serbia | Awans z 1. grupy eliminacynjnej | 8 lutego 2021 | 20. miejsce | 6 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | 2. miejsce (2012) |
Szwecja | Awans z 8. grupy eliminacynjnej | 28 kwietnia 2021 | 7. miejsce | 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | Mistrzostwo (1994, 1998, 2000, 2002) |
Rosja | Awans z 3. grupy eliminacynjnej | 28 kwietnia 2021 | 22. miejsce | 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2020) | Mistrzostwo (1996) |
Macedonia Północna | Awans z 7. grupy eliminacynjnej | 28 kwietnia 2021 | 15. miejsce | 6 (1998, 2012, 2014, 2006, 2010, 2020) | 5. miejsce (2012) |
Dania | Awans z 7. grupy eliminacynjnej | 28 kwietnia 2021 | 13. miejsce | 13 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | Mistrzostwo (2008, 2012) |
Francja | Awans z 1. grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 14. miejsce | 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | Mistrzostwo (2006, 2010, 2014) |
Norwegia | Awans z 6. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 3. miejsce | 9 (2000, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | 3. miejsce (2020) |
Islandia | Awans z 4. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 11. miejsce | 11 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) | 3. miejsce (2010) |
Portugalia | Awans z 4. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 6. miejsce | 6 (1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2020) | 6. miejsce (2020) |
Białoruś | Awans z 6. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 10. miejsce | 6 (1994, 2008, 2014, 2016, 2018, 2020) | 8. miejsce (1994) |
Słowenia | Awans z 5. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 4. miejsce | 12 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020) | 2. miejsce (2004) |
Holandia | Awans z 5. Grupy eliminacynjnej | 29 kwietnia 2021 | 17. miejcse | 1 (2020) | runda wstępna (2020) |
Austria | Awans z 2. Grupy eliminacynjnej | 2 maja 2021 | 8. miejcse | 4 (2010, 2014, 2018, 2020) | faza grupowa (2018) |
Czechy | Awans z 3. Grupy eliminacynjnej | 2 maja 2021 | 12. miejsce | 10 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018, 2020) | 5. miejsce (2018) |
Czarnogóra | Awans z 8. Grupy eliminacynjnej | 2 maja 2021 | 18. miejcse | 5 (2008, 2014, 2006, 2018, 2020) | 12. miejcse (2008) |
Bośnia i Hercegowina | Ranking drużyn z trzeciego miejsca | 2 maja 2021 | 23. miejsce | 1 (2020) | runda wstępna (2020) |
Polska | Ranking drużyn z trzeciego miejsca | 2 maja 2021 | 21. miejsce | 9 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2020) | 4. miejsce (2010) |
Ukraina | Ranking drużyn z trzeciego miejsca | 2 maja 2021 | 19. miejsce | 6 (2000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2020) | 11. miejsce (2002) |
Litwa | Ranking drużyn z trzeciego miejsca | 2 maja 2021 | – | 1 (1998) | runda wstępna (1998) |
Jeszcze w trakcie trwania eliminacji organizatory ogłosili procedurę losowania grup turnieju głównego, zastrzegając sobie prawo do rozstawienia po jednej drużyny w każdej z grup. Losowanie grup zostało zaplanowane na 6 maja 2021 roku w Budapeszt.
|
|
|
|
W połowie września 2021 roku ustalono, że z uwagi na rozszerzenie mistrzostw zwiększona zostanie także liczba par sędziowskich do osiemnastu w fazie wstępnej; część z nich opuści po niej turniej, a na ich miejsce zostaną przydzielone inne, choć w mniejszej liczbie. 10 stycznia 2022 powołano kolejne dwie pary sędziowskie: francuską oraz norweską[19].
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Dania | 3 | 3 | 0 | 0 | 95 | 65 | +30 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Czarnogóra | 3 | 2 | 0 | 1 | 82 | 86 | -4 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Słowenia | 3 | 1 | 0 | 2 | 82 | 92 | -10 | 2 | |
4. | Macedonia Północna | 3 | 0 | 0 | 3 | 70 | 86 | -16 | 0 |
13 stycznia 2022 18:00 |
27–25 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic Widzów: 2034 | |||
Jure Dolenec 5 6× 1× 1× |
(13–10) raport |
8 Cwetan Kuzmanoski 2× |
13 stycznia 2022 20:30 |
30–21 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Bogdan Stark, Romeo Ştefan Widzów: 2142 | |||
Mikkel Hansen 10 4× |
(18–10) raport |
7 Branko Vujović 5× 1× |
15 stycznia 2022 18:00 |
24–28 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Mindaugas Gatelis, Vaidas Mažeika Widzów: 2625 | |||
Martin Wełkowski 6 2× 1× |
(16–17) raport |
6 Miloš Vujović 6 Božo Anđelić 5× 3× |
15 stycznia 2022 20:30 |
23–34 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Andreu Marín, Ignacio García Widzów: 3812 | |||
Borut Mačkovšek 6 5× |
(14–16) raport |
8 Mikkel Hansen 4× 1× |
17 stycznia 2022 18:00 |
33–32 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik Widzów: 1203 | |||
Branko Vujović 9 6× 1× |
(16–19) raport |
6 Jure Dolenec 6 Tilen Kodrin 5× 1× |
17 stycznia 2022 20:30 |
21–31 | Főnix Aréna, Debreczyn Sędziowie: Boris Mandák, Mário Rudinský Widzów: 1561 | |||
Żarko Peszewski 6 3× |
(11–15) raport |
9 Niclas Kirkeløkke 2× 1× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Islandia | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 82 | +6 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Holandia | 3 | 2 | 0 | 1 | 91 | 88 | +3 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Węgry | 3 | 1 | 0 | 2 | 89 | 92 | -3 | 2 | |
4. | Portugalia | 3 | 0 | 0 | 3 | 85 | 91 | -6 | 0 |
13 stycznia 2022 20:30 |
28–31 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik Widzów: 20 022 | |||
Máté Lékai 8 5× 1× |
(10–13) raport |
11 Kay Smits 5× 1× 1× |
14 stycznia 2022 20:30 |
24–28 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tönnies Widzów: 6205 | |||
Victor Iturriza 4 Rui Silva 4 4× 2× |
(10–14) raport |
5 Sigvaldi Guðjónsson 4× 1× |
16 stycznia 2022 18:00 |
30–31 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 20 022 | |||
Miguel Martins 5 Rui Silva 5 António Areia 5 6× 1× |
(15–14) raport |
8 Dominik Máthé 6× |
16 stycznia 2022 20:30 |
29–28 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic Widzów: 14 587 | |||
Sigvaldi Guðjónsson 8 7× 1× |
(15–13) raport |
13 Kay Smits 6× |
18 stycznia 2022 18:00 |
31–30 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Andreu Marín, Ignacio García Widzów: 20 022 | |||
Bjarki Már Elísson 9 5× 1× |
(17–17) raport |
6 Bence Bánhidi 5× 2× 1× |
18 stycznia 2022 20:30 |
32–31 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Lars Jørum, Håvard Kleven Widzów: 11 287 | |||
Kay Smits 8 5× 1× |
(17–13) raport |
7 Victor Iturriza 7× 1× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Francja | 3 | 3 | 0 | 0 | 92 | 70 | +22 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Chorwacja | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 72 | +11 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Serbia | 3 | 1 | 0 | 2 | 76 | 75 | +1 | 2 | |
4. | Ukraina | 3 | 0 | 0 | 3 | 71 | 105 | -34 | 0 |
13 stycznia 2022 18:00 |
31–23 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Lars Jørum, Håvard Kleven Widzów: 4658 | |||
Lazar Kukić 7 3× 1× |
(17–11) raport |
6 Dmytro Horiha 6× 1× |
13 stycznia 2022 20:30 |
22–27 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 5422 | |||
Ivan Čupić 6 3× 2× 1× |
(11–13) raport |
7 Hugo Descat 1× 2× |
15 stycznia 2022 18:00 |
36–23 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Boris Mandák, Mário Rudinský Widzów: 8143 | |||
Dylan Nahi 5 4× 1× |
(17–11) raport |
7 Dmytro Horiha 2× 3× 1× |
15 stycznia 2022 20:30 |
23–20 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tönnies Widzów: 8143 | |||
Ivan Čupić 6 Ivan Martinović 6 6× 1× |
(11–9) raport |
5 Bogdan Radivojević 4× 1× |
17 stycznia 2022 18:00 |
25–38 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Bogdan Stark, Romeo Ştefan Widzów: 4038 | |||
Dmytro Artemenko 5 5× 1× |
(13–18) raport |
7 Ivan Martinović 7 Marin Šipić 5× 1× |
17 stycznia 2022 20:30 |
29–25 | Pick Aréna, Segedyn Sędziowie: Vaidas Mažeika, Mindaugas Gatelis Widzów: 4038 | |||
Kentin Mahé 6 5× 1× |
(16–7) raport |
7 Bogdan Radivojević 4× 2× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Niemcy | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 81 | +16 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Polska | 3 | 2 | 0 | 1 | 88 | 81 | +7 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Białoruś | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 88 | -10 | 2 | |
4. | Austria | 3 | 0 | 0 | 3 | 86 | 99 | -13 | 0 |
14 stycznia 2022 18:00 |
33–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 1271 | |||
Kai Häfner 8 Marcel Schiller 8 1× 4× 1× |
(17–18) raport |
7 Uładzisłau Kulesz 7 Mikita Wajłupau 1× 4× 1× |
14 stycznia 2022 20:30 |
31–36 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Mads Hansen, Jesper Madsen Widzów: 1530 | |||
Sebastian Frimmel 8 5× |
(14–17) raport |
9 Arkadiusz Moryto 2× 1× |
16 stycznia 2022 18:00 |
34–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Matija Gubica, Boris Milošević Widzów: 1485 | |||
Timo Kastening 9 4× |
(15–16) raport |
9 Sebastian Frimmel 4× |
16 stycznia 2022 20:30 |
20–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura Widzów: 2500 | |||
Mikita Wajłupau 5 4× 1× |
(11–14) raport |
7 Przemysław Krajewski 1× 1× |
18 stycznia 2022 18:00 |
23–30 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski Widzów: 1076 | |||
Arkadiusz Moryto 8 5× 1× |
(12–15) raport |
9 Christoph Steinert 6× 1× |
18 stycznia 2022 20:30 |
29–26 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Boris Mandák, Mário Rudinský Widzów: 835 | |||
Mikita Wajłupau 8 2× 1× |
(16–16) raport |
7 Janko Božović 5× 1× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Hiszpania | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 78 | +10 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Szwecja | 3 | 1 | 1 | 1 | 85 | 77 | +8 | 3 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Czechy | 3 | 1 | 1 | 1 | 80 | 74 | +6 | 3 | |
4. | Bośnia i Hercegowina | 3 | 0 | 0 | 3 | 61 | 85 | -24 | 0 |
13 stycznia 2022 18:00 |
28–26 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović Widzów: 1173 | |||
Eduardo Gurbindo 5 2× 1× |
(14–11) raport |
6 Jakub Hrstka 7× 2× |
13 stycznia 2022 20:30 |
30–18 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Ádám Bíró, Olivér Kiss Widzów: 1268 | |||
Hampus Wanne 6 1× |
(17–11) raport |
4 Senjamin Burić 4× 1× |
15 stycznia 2022 18:00 |
27–19 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura Widzów: 1994 | |||
Matěj Klíma 8 4× 1× |
(12–9) raport |
5 Dino Hamidović 5× 1× |
15 stycznia 2022 20:30 |
32–28 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Arthur Brunner, Morad Salah Widzów: 2159 | |||
Ángel Fernández Pérez 8 4× |
(17–14) raport |
8 Hampus Wanne 3× 1× |
17 stycznia 2022 18:00 |
24–28 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 1162 | |||
Ivan Karačić 6 6× |
(14–12) raport |
7 Agustín Casado 2× 2× |
17 stycznia 2022 20:30 |
27–27 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Matija Gubica, Boris Milošević Widzów: 1368 | |||
Tomáš Piroch 6 Tomáš Babák 6 4× 1× |
(11–12) raport |
5 Hampus Wanne 5 Lukas Sandell 3× 1× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Rosja | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 76 | +12 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Norwegia | 3 | 2 | 0 | 1 | 92 | 77 | +15 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Słowacja | 3 | 1 | 0 | 2 | 83 | 97 | -14 | 2 | |
4. | Litwa | 3 | 0 | 0 | 3 | 82 | 95 | -13 | 0 |
13 stycznia 2022 18:00 |
29–27 | Steel Aréna, Koszyce Sędziowie: Jónas Elíasson, Anton Pálsson Widzów: 902 | |||
Siergiej Kosorotow 9 6× 1× |
(14–9) raport |
5 Aidenas Malašinskas 3× 1× |
13 stycznia 2022 20:30 |
35–25 | Steel Aréna, Koszyce Sędziowie: Arthur Brunner, Morad Salah Widzów: 1568 | |||
Erik Toft 5 5× 1× |
(15–11) raport |
6 Tomáš Urban 2× 1× |
15 stycznia 2022 18:00 |
31–26 | Steel Aréna Koszyce Sędziowie: Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski Widzów: 1504 | |||
Tomáš Urban 7 7× 1× 1× |
(15–8) raport |
8 Aidenas Malašinskas 4× |
15 stycznia 2022 20:30 |
22–23 | Steel Aréna Koszyce Sędziowie: Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović Widzów: 1967 | |||
Sebastian Barthold 7 4× 3× |
(12–14) raport |
7 Dmitrij Żytnikow 4× 1× |
17 stycznia 2022 18:00 |
27–36 | Steel Aréna, Koszyce Sędziowie: Mads Hansen, Jesper Madsen Widzów: 1290 | |||
Jakub Prokop 8 4× |
(9–19) raport |
7 Siergiej Kosorotow |
17 stycznia 2022 20:30 |
29–35 | Steel Aréna, Koszyce Sędziowie: Ádám Bíró, Olivér Kiss Widzów: 1705 | |||
Aidenas Malašinskas 8 5× |
(16–18) raport |
7 Sander Sagosen 7 Sebastian Barthold 2× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Francja | 5 | 4 | 0 | 1 | 148 | 131 | +17 | 8 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Dania | 5 | 4 | 0 | 1 | 149 | 123 | +26 | 8 | Mecze o miejsca 1–4 |
3. | Islandia | 5 | 3 | 0 | 2 | 138 | 124 | +14 | 6 | Mecz o miejsca 5–6 |
4. | Chorwacja | 5 | 1 | 1 | 3 | 124 | 136 | -12 | 3 | |
5. | Holandia | 5 | 1 | 1 | 3 | 137 | 156 | -19 | 3 | |
6. | Czarnogóra | 5 | 1 | 0 | 4 | 134 | 160 | -26 | 2 |
20 stycznia 2022 15:30 |
32–26 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Lars Jørum, Håvard Kleven Widzów: 5037 | |||
Branko Vujović 7 Miloš Vujović 7 6× |
(15–9) raport |
7 Ivan Čupić 3× |
20 stycznia 2022 18:00 |
34–24 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tönnies Widzów: 5055 | |||
Aymeric Minne 8 6× 1× |
(15–12) raport |
4 Kay Smits 4 Dani Baijens 4× 1× |
20 stycznia 2022 20:30 |
28–24 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik Widzów: 5060 | |||
Mathias Gidsel 9 4× 1× |
(17–14) raport |
8 Ómar Ingi Magnússon 6× 1× |
22 stycznia 2022 15:30 |
30–34 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 11 360 | |||
Radojica Čepić 6 Branko Vujović 6 3× |
(16–18) raport |
9 Kay Smits 5× |
22 stycznia 2022 18:00 |
21–29 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski Widzów: 11 394 | |||
Aymeric Minne 5 Nicolas Tournat 5 Hugo Descat 5 4× 1× |
(10–17) raport |
10 Ómar Ingi Magnússon 3× 1× |
22 stycznia 2022 20:30 |
27–25 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Andreu Marín, Ignacio García Widzów: 11 412 | |||
Mikkel Hansen 8 1× |
(12–11) raport |
8 Marino Marić 4× 2× |
24 stycznia 2022 15:30 |
22–23 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tönnies Widzów: 4522 | |||
Orri Thorkelsson 6 2× 1× |
(12–10) raport |
6 Tin Lučin 3× 1× |
24 stycznia 2022 18:00 |
35–23 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski Widzów: 4557 | |||
Mathias Gidsel 9 1× 1× |
(21–12) raport |
6 Dani Baijens 3× |
24 stycznia 2022 20:30 |
27–36 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik Widzów: 4582 | |||
Miloš Vujović 7 1× 1× |
(12–16) raport |
7 Dika Mem 3× 1× 1× |
26 stycznia 2022 15:30 |
24–34 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Andreu Marín, Ignacio García Widzów: 5200 | |||
Miloš Vujović 11 4× |
(8–17) raport |
11 Ómar Ingi Magnússon 2× 1× |
26 stycznia 2022 18:00 |
28–28 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik Widzów: 5275 | |||
Luc Steins 6 3× |
(15–13) raport |
12 Ivan Martinović 2× 1× 1× |
26 stycznia 2022 20:30 |
29–30 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 5315 | |||
Niclas Kirkeløkke 10 3× |
(17–12) raport |
8 Dika Mem 8 Hugo Descat 3× 1× |
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/− | ||||
1. | Hiszpania | 5 | 4 | 0 | 1 | 138 | 130 | +8 | 8 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Szwecja | 5 | 4 | 0 | 1 | 134 | 117 | +17 | 8 | Mecze o miejsca 1–4 |
3. | Norwegia | 5 | 3 | 0 | 2 | 142 | 124 | +18 | 6 | Mecz o miejsca 5–6 |
4. | Niemcy | 5 | 2 | 0 | 3 | 127 | 134 | -7 | 4 | |
5. | Rosja | 5 | 1 | 1 | 3 | 129 | 136 | -7 | 3 | |
6. | Polska | 5 | 0 | 1 | 4 | 128 | 157 | -29 | 1 |
20 stycznia 2022 15:30 |
23–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 1667 | |||
Aleksandr Jermakow 5 3× 1× |
(13–16) raport |
9 Hampus Wanne 1× |
20 stycznia 2022 18:00 |
23–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura Widzów: 1683 | |||
Johannes Golla 4 Patrick Zieker 4 1× |
(12–14) raport |
6 Jorge Maqueda |
20 stycznia 2022 20:30 |
31–42 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Arthur Brunner, Morad Salah Widzów: 1682 | |||
Arkadiusz Moryto 10 3× 1× |
(15–21) raport |
10 Sebastian Barthold 6× 1× |
21 stycznia 2022 15:30 |
25–26 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Mads Hansen, Jesper Madsen Widzów: 2021 | |||
Dmitrij Santałow 6 1× |
(11–12) raport |
7 Agustín Casado |
21 stycznia 2022 18:00 |
18–28 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović Widzów: 2021 | |||
Arkadiusz Moryto 5 Przemysław Krajewski 5 3× |
(6–14) raport |
4 Emil Mellegard 4 Hampus Wanne 4 Fredric Pettersson 2× 1× |
21 stycznia 2022 20:30 |
23–28 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 2021 | |||
Johannes Golla 4 2× 1× |
(12–14) raport |
7 Erik Thorsteinsen Toft 3× |
23 stycznia 2022 15:30 |
29–29[a] | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura Widzów: 1984 | |||
Szymon Sićko 8 5× 1× |
(13–12) raport |
8 Siergiej Kosorotow 5× 1× 1× |
23 stycznia 2022 18:00 |
21–25 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Arthur Brunner, Morad Salah Widzów: 1992 | |||
Julian Köster 4 2× |
(10–12) raport |
6 Hampus Wanne 2× |
23 stycznia 2022 20:30 |
23–27 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović Widzów: 1992 | |||
Jorge Maqueda 6 2× |
(11–14) raport |
6 Sebastian Barthold 6× 1× |
25 stycznia 2022 15:30 |
27–28 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 1432 | |||
Arkadiusz Moryto 6 1× 2× |
(13–14) raport |
4 Agustín Casado 4 Ferran Sole 1× |
25 stycznia 2022 18:00 |
30–29 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović Widzów: 1443 | |||
Johannes Golla 6 2× 1× |
(16–12) raport |
8 Siergiej Kosorotow 3× |
25 stycznia 2022 20:30 |
24–23 | Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława Sędziowie: Mads Hansen, Jesper Madsen Widzów: 1448 | |||
Valter Chrintz 6 3× |
(9–14) raport |
6 Harald Reinkind 4× |
28 stycznia 2022 15:30 |
33–34 (po dogr.) | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Andreu Marín, Ignacio García Widzów: 7165 | |||
Ómar Ingi Magnússon 10 4× 2× |
(12–16) Pełny czas: 27–27 po dogrywce: 33–34 raport |
8 Sander Sagosen 4× 1× |
28 stycznia 2022 18:00 |
29–25 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski Widzów: 7286 | |||
Aleix Gómez 11 4× 1× |
(13–14) raport |
8 Mikkel Hansen 3× 1× |
28 stycznia 2022 20:30 |
33–34 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Bojan Lah, David Sok Widzów: 7306 | |||
Aymeric Minne 8 Hugo Descat 8 3× 1× 1× |
(14–17) raport |
9 Jim Gottfridsson 4× 1× |
30 stycznia 2022 15:30 |
35–32 (po dogr.) | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 10 021 | |||
Kentin Mahe 8 4× 1× |
(13–14) Pełny czas: 29–29 po dogrywce: 35–32 raport |
10 Jacob Holm 2× |
30 stycznia 2022 18:15 |
27–26 | MVM Dome, Budapeszt Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tönnies Widzów: 14 238 | |||
Niclas Ekberg 5 Oscar Bergendahl 5 3× 2× |
(12–13) raport |
6 Adrià Figueras 6 Aleix Gómez 4× |
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Szwecja | awans: MŚ 2023 i ME 2024 | |
Hiszpania | awans: MŚ 2023 i ME 2024 | |
Dania | awans: MŚ 2023 i ME 2024 | |
4. | Francja | awans: MŚ 2023 |
5. | Norwegia | awans: MŚ 2023 |
6. | Islandia | – |
Wyeliminowani w fazie zasadniczej | ||
7. | Niemcy | – |
8. | Chorwacja | – |
9. | Rosja | – |
10. | Holandia | – |
11. | Czarnogóra | – |
12. | Polska | – |
Wyeliminowani w fazie grupowej | ||
13. | Czechy | – |
14. | Serbia | – |
15. | Węgry | – |
16. | Słowenia | – |
17. | Białoruś | – |
18. | Słowacja | – |
19. | Portugalia | – |
20. | Austria | – |
21. | Litwa | – |
22. | Macedonia Północna | – |
23. | Bośnia i Hercegowina | – |
24. | Ukraina | – |
Nagrody indywidualne otrzymali[20]:
MVP | Najlepszy bramkarz |
Najlepszy lewoskrzydłowy |
Najlepszy lewy rozgrywający |
Najlepszy środkowy rozgrywający |
Najlepszy prawy rozgrywający |
Najlepszy prawoskrzydłowy |
Najlepszy obrotowy |
Najlepszy obrońca |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jim Gottfridsson | Viktor Gísli Hallgrímsson | Miloš Vujović | Mikkel Hansen | Luc Steins | Mathias Gidsel | Aleix Gómez | Johannes Golla | Oscar Bergendahl |
Na podstawie[21]:
Lp | Imię i nazwisko | Gole | Rzuty | Skuteczność procentowa |
---|---|---|---|---|
1. | Ómar Ingi Magnússon | 59 | 80 | 73,8 % |
2. | Mikkel Hansen | 48 | 69 | 69,6 % |
3. | Arkadiusz Moryto | 47 | 62 | 75,8 % |
4. | Kay Smits | 45 | 62 | 72,6 % |
Hampus Wanne | 56 | 80,4 % | ||
6. | Hugo Descat | 44 | 58 | 75,9 % |
7. | Sander Sagosen | 43 | 71 | 60,6 % |
8. | Sebastian Barthold | 42 | 54 | 77,8 % |
9. | Aleix Gómez | 41 | 54 | 75,9 % |
Miloš Vujović | 57 | 71,9 % |
Artykuł Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 w polskiej Wikipedii zajął następujące miejsca w lokalnym rankingu popularności:
Prezentowana treść artykułu Wikipedii została wyodrębniona w 2022-02-09 na podstawie https://pl.wikipedia.org/?curid=4032901