XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXXII Olimpiady) – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbyły się w stolicy Japonii – Tokio w 2021 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany 7 września 2013 roku podczas 125. Sesji MKOl w Buenos Aires[1]. Tokio było już gospodarzem letnich igrzysk w 1964 roku.
Z powodu pandemii COVID-19 prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach oraz premier Japonii Shinzō Abe postanowili przełożyć igrzyska na później niż rok 2020, ale nie później niż lato 2021, zaś stara nazwa igrzysk została zachowana[2]. 30 marca 2020 Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że igrzyska odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021[3].
Hasło
Zjednoczeni Emocjami (ang. United by Emotion). Podczas Igrzysk będzie używane wyłącznie angielskie motto – nie ma japońskiego odpowiednika.
Miasta aplikujące
Lokalizacje miast aplikujących
- W sierpniu 2011 ogłoszono, że Katar ponownie będzie ubiegał się o goszczenie igrzysk olimpijskich[4].
- Stolica Azerbejdżanu bezskutecznie walczyła o organizację igrzysk olimpijskich w roku 2016[5]. 1 września 2011 Baku potwierdziło kandydowanie do organizacji igrzysk w roku 2020[6].
- Stolica Hiszpanii 1 czerwca 2011 została nominowana przez Hiszpański Komitet Olimpijski jako kandydat do organizacji igrzysk w 2020 roku [7].
- Japoński Komitet Olimpijski 16 lipca 2011 nominował Tokio jako kandydata do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku [8].
- Stambuł bezskutecznie od kilkunastu lat stara się o możliwość goszczenia igrzysk olimpijskich (dotychczas przegrał już cztery razy)[9]. Tureckie władze zapewniają jednak, że będą stawały do olimpijskiego wyścigu aż do skutku, czyli do momentu powierzenia Turcji praw do organizacji letnich igrzysk olimpijskich[10]. W związku z tym postanowiono, że Stambuł będzie walczył o możliwość goszczenia igrzysk w roku 2020[10]. Jako kandydat został nominowany 7 lipca 2011[11].
Aplikacje anulowane
- Stolica Włoch przegrała z Atenami walkę o organizację igrzysk w roku 2004 stosunkiem głosów 66:41[9]. Zdecydowano jednak, że Wieczne Miasto będzie starało się wygrać wyścig o organizację igrzysk olimpijskich w roku 2020[12]. 19 maja 2010 Rzym został wytypowany przez Włoski Narodowy Komitet Olimpijski jako kandydat do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku[13]. Rząd Włoch wycofał kandydaturę Rzymu stwierdzając, że nie byłoby odpowiedzialne korzystanie z pieniędzy w "obecnym stanie Włoch"[14].
Wybór organizatora
23 maja 2012 obradujący w Québecu Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dopuścił do finału trzy kandydatury[15].
Bukmacherzy i ocena szans
Zdania wśród bukmacherów są podzielone, natomiast ogólnie najmniejsze szanse typowane były dla Madrytu (prawdopodobnie wynika to z faktu, że Europa miała swoje igrzyska w 2012, czyli dwa poprzednie, a Hiszpania jest traktowana jako kraj potencjalnego kryzysu, poza tym względnie niedawno, w okresie jednego pokolenia były tam igrzyska). Dość zbliżone szanse są oceniane dla Japonii i Turcji, aczkolwiek wskazanie jest w wielu wypadkach na Japonię. Wynikać to może z faktu położenia częściowego Turcji w Europie oraz Azji (igrzyska przed Londynem). Dodatkowo Turcja regularnie miała odrzucane kandydatury, mimo budowy wielu obiektów już w początkach XXI wieku. Z drugiej strony generalnie MKOL nie ma sztywnych kryteriów przydzielania igrzysk, a decyzja zależy wyłącznie od zdania danego delegata[16][17][18][19].
Finał
Decyzja o wyborze Tokio jako miasta organizującego igrzyska olimpijskie w 2020 roku zapadła 7 września 2013 roku na 125. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Buenos Aires. Członkowie MKOl-u wybrali spośród 3 kandydujących miast:
Dyscypliny sportowe
Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 będą rywalizować w 33 dyscyplinach.
12 lutego 2013 MKOl podjął decyzje o usunięciu zapasów z programu igrzysk olimpijskich 2020, lecz decyzja o pozostaniu tej dyscypliny w programie igrzysk miała zapaść na 125. sesji MKOl.
8 września 2013 podczas 125. sesji MKOl zdecydowano o pozostawieniu zapasów w programie igrzysk olimpijskich (za pozostawieniem zapasów opowiedziało się 49 członków MKOl)[20].
3 sierpnia 2016 podczas 129. sesji MKOl podjęto decyzję o przywróceniu baseballu i softballu, które po igrzyskach w Pekinie zostały usunięte z programu olimpijskiego. Postanowiono również o dodaniu czterech nowych dyscyplin takich jak: karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa. W nowych dyscyplinach zostanie rozdanych 18 zestawów medali - 8 w karate, 4 w skateboardingu i po 2 we wspinaczce, surfingu oraz baseballu/softballu[21].
9 czerwca 2017 podjęto decyzję o dołączeniu (i rozdaniu medali) w koszykówce ulicznej (3x3)[22].
Kalendarz
Igrzyska odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku, jednak rywalizacja sportowa rozpocznie się już 21 lipca, gdy zostaną rozegrane pierwsze mecze w turnieju piłki nożnej i softballu. Poniższa tabela przedstawia terminarz igrzysk z podziałem na dyscypliny sportowe. Na niebiesko zaznaczone zostały dni w które odbędą się eliminacje, a na żółto dni, gdy zostaną rozdane medale. Liczba w żółtej kratce oznacza liczbę finałów odbywających się danego dnia.
CO |
Ceremonia otwarcia
|
● |
Rozgrywane zawody
|
1 |
Finały
|
CZ |
Ceremonia zamknięcia
|
Obiekty olimpijskie
Tokio nieskutecznie ubiegało się o organizację Igrzysk pięciokrotnie, ostatnio o Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016. Jednakże było już organizatorem 56 lat wcześniej – w 1964 roku. Wysłana zwycięska aplikacja dla MKOlu uwzględnia szerokie wykorzystanie tej dawnej infrastruktury. Budżet przeznaczony na olimpiadę to trochę ponad 3 miliardy dolarów, a nieolimpijski, na infrastrukturę to ok. 4,9 miliarda dolarów. Jest to znacznie mniej niż proponowany przez Stambuł (19,2 miliarda dolarów), czy wydatki na Igrzyska w Londynie (16 miliardów dolarów), ale więcej niż proponowane na te w Madrycie (1,9 miliarda dolarów). Podobnie z poparciem – według sondażu dla MKOl – Tokio miało 62,5% (rok wcześniej zaledwie 47%), podczas gdy dla Turcji było to 93%, a Hiszpanie 80%[24].
Użytych ma zostać 37 obiektów, z czego, według początkowych planów, 22 miało zostać wybudowanych lub przebudowanych – 11 na stałe, a pozostałe 11 jako obiekty tymczasowe[25]. Ze względu na wysokie koszty władze Tokio zrezygnowały jednak z budowy nowych hal do rozgrywek koszykówki i badmintona oraz areny zmagań żeglarskich koło wyspy Wakasu[26][27]. W promieniu 8 kilometrów od wioski olimpijskiej zlokalizowanych będzie 28 obiektów podzielonych na dwie strefy – „Dziedzictwa” i „Zatoki Tokijskiej”. Do ceremonii otwarcia i zamknięcia, a także lekkiej atletyki w miejsce Stadionu Olimpijskiego wybudowany został Nowy Stadion Narodowy[23].
Koszt jednej nocy w 3-gwiazdkowym hotelu ma wynosić 600 dolarów, co traktowane jest (podobnie jak stagnacja ekonomiczna i reszta drogiej bazy noclegowej) jako potencjalne zagrożenie. Obawy dotyczą także następstw katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima I, podczas trzęsienia ziemi w 2011 roku[28].
Lista obiektów
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[29][30][31].
Strefa Dziedzictwa
Strefa Zatoki Tokijskiej
Obiekt
|
Nazwa japońska
|
Nazwa angielska
|
Rozgrywane dyscypliny
|
Liczba miejsc
|
Ariake Arena
|
有明アリーナ Ariake Ariina
|
Ariake Arena
|
siatkówka
|
15 000
|
Tor BMX w Ariake
|
有明BMXコース Ariake BMX Kōsu
|
Olympic BMX Course
|
BMX
|
5000
|
Welodrom w Ariake
|
有明ベロドローム Ariake Berodorōmu
|
Olympic Velodrome
|
kolarstwo szosowe
|
5000
|
Olimpijskie Centrum Gimnastyki
|
有明体操競技場 Ariake Taisō Kyōgi-jō
|
Olympic Gymnastic Centre
|
gimnastyka (artystyczna, sportowa, skoki na trampolinie)
|
12 000
|
Park Tenisowy w Ariake
|
有明テニスの森 Ariake Tenisu-no-Mori
|
Ariake Tennis Park
|
tenis
|
10 000 / 5000 / 3000 / 2000
|
Park na wybrzeżu Odaiba
|
お台場海浜公園 Odaiba Kaihin-kōen
|
Odaiba Marine Park
|
triathlon, pływanie (maraton)
|
10 000
|
Park Shiokaze
|
潮風公園 Shiokaze Kōen
|
Shiokaze Park
|
siatkówka plażowa
|
12 000
|
Tokyo Big Sight – hala A
|
東京ビッグサイト・ホールA Tōkyō Biggu Saito – Hōru A
|
Tokyo Big Sight Hall A
|
zapasy
|
10 000
|
Tokyo Big Sight – hala B
|
東京ビッグサイト・ホールB Tōkyō Biggu Saito – Hōru B
|
Tokyo Big Sight Hall B
|
szermierka, taekwondo
|
8000
|
Stadion hokejowy w parku Ōi
|
大井ホッケー競技場 Ōi Hokkē Kyōgi-jō
|
Seaside Park Hockey Stadium
|
hokej na trawie
|
10 000 / 5000
|
Tor do krosu w Umi-no-Mori
|
海の森クロスカントリーコース Umi-no-Mori Kurosukantorii Kōsu
|
Sea Forest Cross-Country Course
|
jeździectwo (kros)
|
20 000 (stojących)
|
Kanał wodny w Umi-no-Mori
|
海の森水上競技場 Umi-no-Mori Suijō Kyōgi-jō
|
Sea Forest Waterway
|
wioślarstwo, kajakarstwo
|
14 000 (siedzących) 10 000 (stojących)
|
Trasa do kolarstwa górskiego w Umi-no-Mori
|
海の森マウンテンバイクコース Umi-no-Mori Mauntenbaiku Kōsu
|
Sea Forest Mountain Bike Course
|
kolarstwo górskie
|
2000 (siedzących) 23 000 (stojących)
|
Enoshima Yacht Harbour
|
江の島ヨットハーバー Enoshima Yotto Hābā
|
Enoshima Yacht Harbour
|
żeglarstwo
|
|
Tor do slalomu kajakarstwa górskiego w Parku Kasai Rinkai
|
カヌー・スラローム会場 Kanū Surarōmu Kaijō
|
Canoe Slalom Course
|
kajakarstwo górskie
|
12 000 (siedzących) 3000 (stojących)
|
Saitama Super Arena
|
さいたまスーパーアリーナ Saitama Sūpā Arīna
|
Saitama Super Arena
|
koszykówka
|
37 000
|
Tor łuczniczy w Parku Yume-no-Shima
|
夢の島公園 Yume-no-Shima Kōen
|
Dream Island Archery Field
|
łucznictwo
|
7000
|
Stadion w Parku Yume-no-Shima
|
夢の島競技場 Yume-no-Shima Kyōgi-jō
|
Dream Island Stadium
|
jeździectwo
|
18 000
|
Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych
|
オリンピックアクアティックセンター Orinpikku Akuatikku Sentā
|
Olympic Aquatics Centre
|
pływanie, skoki do wody, pływanie synchroniczne
|
20 000
|
Water Polo Arena
|
ウォーターポロアリーナ Uōtā-poro Ariina
|
Water Polo Arena
|
piłka wodna
|
6500
|
Aomi Urban Sports Park
|
ja|青海アーバンスポーツパーク Aomi Āban Supōtsu Pāku
|
Aomi Urban Sports Park
|
koszykówka 3x3, wspinaczka sportowa
|
5000
|
Pozostałe obiekty
Stadiony piłki nożnej poza Tokio
Uczestnicy
W igrzyskach bierze udział 205 narodowych komitetów olimpijskich oraz reprezentacja uchodźców.
Klasyfikacja medalowa
Rekordy olimpijskie i świata
Data
|
Dyscyplina
|
Konkurencja
|
Runda
|
Rekordzista
|
Reprezentacja
|
Rezultat
|
Rekord
|
Status
|
23 lipca
|
Łucznictwo
|
kobiety indywidualnie
|
Runda rankingowa
|
An San
|
Korea Południowa
|
680
|
|
aktualny
|
kobiety drużynowo
|
Runda rankingowa
|
An San, Jang Min-hee, Kang Chae-young
|
Korea Południowa
|
2032
|
|
aktualny
|
24 lipca
|
mikst
|
Runda rankingowa
|
An San, Kim Je-deok
|
Korea Południowa
|
1368
|
|
aktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 49 kg kobiet
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
92 kg (rwanie)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
94 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
114 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Saikhom Mirabai Chanu
|
Indie
|
115 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
116 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
203 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
208 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hou Zhihui
|
Chiny
|
210 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
Strzelectwo
|
pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn
|
Finał
|
Javad Foroughi
|
Iran
|
244,8
|
|
aktualny
|
karabin pneumatyczny 10 m kobiet
|
Runda kwalifikacyjna
|
Jeanette Hegg Duestad
|
Norwegia
|
632,9
|
|
aktualny
|
Finał
|
Yang Qian
|
Chiny
|
251,8
|
|
aktualny
|
25 lipca
|
Pływanie
|
sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym
|
Finał
|
Sarah Sjöström
|
Szwecja
|
52,62
|
|
nieaktualny
|
4 × 100 m st. dowolnym kobiet
|
Finał
|
Australia
|
Australia
|
3:29,69
|
|
aktualny
|
100 m stylem klasycznym kobiet
|
Eliminacje
|
Tatjana Schoenmaker
|
Południowa Afryka
|
1:04,82
|
|
aktualny
|
100 m stylem grzbietowym kobiet
|
Eliminacje
|
Kylie Masse
|
Kanada
|
58,17
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Regan Smith
|
Stany Zjednoczone
|
57,96
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Kaylee McKeown
|
Australia
|
57,88
|
|
nieaktualny
|
Strzelectwo
|
karabin pneumatyczny 10 m mężczyzn
|
Runda kwalifikacyjna
|
Yang Haoran
|
Chiny
|
632,7
|
|
aktualny
|
Finał
|
William Shaner
|
Stany Zjednoczone
|
251,6
|
|
aktualny
|
pistolet pneumatyczny 10 m kobiet
|
Runda kwalifikacyjna
|
Jiang Ranxin
|
Chiny
|
587
|
=
|
aktualny
|
Finał
|
Witalina Bacaraszkina
|
ROC
|
240,3
|
|
aktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 61 kg mężczyzn
|
Finał
|
Li Fabin
|
Chiny
|
172 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Li Fabin
|
Chiny
|
313 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
waga do 67 kg mężczyzn
|
Finał
|
Chen Lijun
|
Chiny
|
187 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Luis Javier Mosquera
|
Kolumbia
|
331 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Chen Lijun
|
Chiny
|
332 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
26 lipca
|
Strzelectwo
|
skeet mężczyzn
|
Runda kwalifikacyjna
|
Eric Delaunay
|
Francja
|
124
|
|
aktualny
|
Tammaro Cassandro
|
Włochy
|
Finał
|
Vincent Hancock
|
Stany Zjednoczone
|
59
|
|
aktualny
|
skeet kobiet
|
Runda kwalifikacyjna
|
Wei Meng
|
Chiny
|
124
|
|
aktualny
|
Finał
|
Amber English
|
Stany Zjednoczone
|
56
|
|
aktualny
|
Pływanie
|
100 m stylem grzbietowym kobiet
|
Półfinał
|
Regan Smith
|
Stany Zjednoczone
|
57,86
|
|
nieaktualny
|
1500 m stylem dowolnym kobiet
|
Eliminacje
|
Katie Ledecky
|
Stany Zjednoczone
|
15:35,35
|
|
aktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 55 kg kobiet
|
Finał
|
Muattar Nabieva
|
Uzbekistan
|
98 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Liao Qiuyun
|
Chiny
|
123 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hidilyn Diaz
|
Filipiny
|
124 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Liao Qiuyun
|
Chiny
|
126 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hidilyn Diaz
|
Filipiny
|
127 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Liao Qiuyun
|
Chiny
|
220 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hidilyn Diaz
|
Filipiny
|
221 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Liao Qiuyun
|
Chiny
|
223 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Hidilyn Diaz
|
Filipiny
|
224 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
27 lipca
|
waga do 59 kg kobiet
|
Finał
|
Kuo Hsing-chun
|
Chińskie Tajpej
|
103 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Kuo Hsing-chun
|
Chińskie Tajpej
|
133 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Kuo Hsing-chun
|
Chińskie Tajpej
|
236 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
Pływanie
|
100 m stylem grzbietowym kobiet
|
Finał
|
Kaylee McKeown
|
Australia
|
57,47
|
|
aktualny
|
800 m stylem dowolnym mężczyzn
|
Eliminacje
|
Mychajło Romanczuk
|
Ukraina
|
7:41,28
|
|
aktualny
|
Strzelectwo
|
pistolet pneumatyczny 10 m mikst
|
Runda kwalifikacyjna
|
Manu Bhaker, Saurabh Chaudhary
|
Indie
|
582-26x
|
|
aktualny
|
karabin pneumatyczny 10 m mikst
|
Runda kwalifikacyjna
|
Yang Qian, Yang Haoran
|
Chiny
|
633.2
|
|
aktualny
|
28 lipca
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 73 kg mężczyzn
|
Finał
|
Shi Zhiyong
|
Chiny
|
163 kg (rwanie)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Shi Zhiyong
|
Chiny
|
166 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Shi Zhiyong
|
Chiny
|
198 (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Shi Zhiyong
|
Chiny
|
354 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Shi Zhiyong
|
Chiny
|
364 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
Pływanie
|
100 m stylem dowolnym kobiet
|
Eliminacje
|
Emma McKeon
|
Australia
|
52,13
|
|
nieaktualny
|
200 m stylem dowolnym kobiet
|
Finał
|
Ariarne Titmus
|
Australia
|
1:53,50
|
|
aktualny
|
200 m stylem klasycznym kobiet
|
Eliminacje
|
Tatjana Schoenmaker
|
Południowa Afryka
|
2:19,16
|
|
nieaktualny
|
200 m stylem motylkowym mężczyzn
|
Finał
|
Kristóf Milák
|
Węgry
|
1:51,25
|
|
aktualny
|
29 lipca
|
Strzelectwo
|
trap kobiet
|
Eliminacje
|
Zuzana Štefečeková
|
Czechy
|
125
|
|
aktualny
|
Finał
|
Zuzana Štefečeková
|
Czechy
|
43
|
|
aktualny
|
trap mężczyzn
|
Finał
|
Jiří Lipták, David Kostelecký
|
Czechy
|
43
|
|
aktualny
|
Pływanie
|
200 m stylem motylkowym kobiet
|
Finał
|
Zhang Yufei
|
Chiny
|
2:03,86
|
|
aktualny
|
200 m stylem klasycznym mężczyzn
|
Finał
|
Zac Stubblety-Cook
|
Australia
|
2:06,38
|
|
aktualny
|
4 × 200 m st. dowolnym kobiet
|
Finał
|
Chiny
|
Chiny
|
7:40,33
|
|
aktualny
|
100 m stylem dowolnym mężczyzn
|
Finał
|
Caeleb Dressel
|
Stany Zjednoczone
|
47,02
|
|
aktualny
|
sztafeta mieszana 4 × 100 m stylem zmiennym
|
Eliminacje
|
Wielka Brytania
|
Wielka Brytania
|
3:38,75
|
|
nieaktualny
|
100 m stylem motylkowym mężczyzn
|
Eliminacje
|
Caeleb Dressel
|
Stany Zjednoczone
|
50,39
|
=
|
nieaktualny
|
30 lipca
|
Pływanie
|
Półfinał
|
Kristóf Milák
|
Węgry
|
50,31
|
|
nieaktualny
|
Półfinał
|
Caeleb Dressel
|
Stany Zjednoczone
|
49,71
|
|
nieaktualny
|
200 m stylem klasycznym kobiet
|
Finał
|
Tatjana Schoenmaker
|
Południowa Afryka
|
2:18,95
|
|
aktualny
|
50 m stylem dowolnym kobiet
|
Eliminacje
|
Emma McKeon
|
Australia
|
24,02
|
|
nieaktualny
|
100 m stylem dowolnym kobiet
|
Finał
|
Emma McKeon
|
Australia
|
51,96
|
|
aktualny
|
200 m stylem grzbietowym mężczyzn
|
Finał
|
Jewgienij Ryłow
|
ROC
|
1:53,27
|
|
aktualny
|
Lekkoatletyka
|
sztafeta mieszana 4 × 400 m
|
Eliminacje
|
Polska
|
Polska
|
3:10,44
|
|
nieaktualny
|
Strzelectwo
|
pistolet pneumatyczny 25 m kobiet
|
Finał
|
Witalina Bacaraszkina
|
ROC
|
38
|
|
aktualny
|
Kim Min-jung
|
Korea Południowa
|
31 lipca
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 81 kg mężczyzn
|
Finał
|
Lü Xiaojun
|
Chiny
|
170 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Zacarías Bonnat
|
Dominikana
|
202 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lü Xiaojun
|
Chiny
|
204 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Lü Xiaojun
|
Chiny
|
367 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lü Xiaojun
|
Chiny
|
374 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
waga do 96 kg mężczyzn
|
Finał
|
Fares Ibrahim
|
Katar
|
225 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Fares Ibrahim
|
Katar
|
402 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
Pływanie
|
100 m stylem motylkowym mężczyzn
|
Finał
|
Caeleb Dressel
|
Stany Zjednoczone
|
49,45
|
|
aktualny
|
50 m stylem dowolnym kobiet
|
Półfinał
|
Emma McKeon
|
Australia
|
24,00
|
|
nieaktualny
|
sztafeta mieszana 4 × 100 m stylem zmiennym
|
Finał
|
Wielka Brytania
|
Wielka Brytania
|
3:37,58
|
|
aktualny
|
Lekkoatletyka
|
sztafeta mieszana 4 × 400 m
|
Finał
|
Polska
|
Polska
|
3:09,87
|
|
aktualny
|
bieg na 100 m kobiet
|
Finał
|
Elaine Thompson Herah
|
Jamajka
|
10,61
|
|
aktualny
|
Strzelectwo
|
trap mikst
|
Eliminacje
|
Fátima Gálvez, Alberto Fernández
|
Hiszpania
|
148
|
|
aktualny
|
Alessandra Perilli, Gian Marco Berti
|
San Marino
|
karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m kobiet
|
Eliminacje
|
Julija Zykowa
|
ROC
|
1182
|
|
aktualny
|
Finał
|
Nina Christen
|
Szwajcaria
|
463,9
|
|
aktualny
|
1 sierpnia
|
Pływanie
|
4 × 100 m stylem zmiennym kobiet
|
Finał
|
Australia
|
Australia
|
3:51,60
|
|
aktualny
|
4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn
|
Finał
|
Stany Zjednoczone
|
Stany Zjednoczone
|
3:26,78
|
,
|
aktualny
|
50 m stylem dowolnym kobiet
|
Finał
|
Emma McKeon
|
Australia
|
23,81
|
|
aktualny
|
50 m stylem dowolnym mężczyzn
|
Finał
|
Caeleb Dressel
|
Stany Zjednoczone
|
21,07
|
|
aktualny
|
Lekkoatletyka
|
bieg na 100 m przez płotki kobiet
|
Półfinał
|
Jasmine Camacho-Quinn
|
Portoryko
|
12,26
|
|
aktualny
|
trójskok kobiet
|
Finał
|
Yulimar Rojas
|
Wenezuela
|
15,67
|
|
aktualny
|
2 sierpnia
|
Kolarstwo torowe
|
wyścig drużynowy kobiet
|
Eliminacje
|
Niemcy
|
Niemcy
|
4:07,307
|
|
nieaktualny
|
sprint drużynowy kobiet
|
Pierwsza runda
|
Bao Shanju, Zhong Tianshi
|
Chiny
|
31,804
|
|
aktualny
|
wyścig drużynowy mężczyzn
|
Eliminacje
|
Dania
|
Dania
|
3:45,014
|
|
aktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga ponad 87 kg kobiet
|
Finał
|
Li Wenwen
|
Chiny
|
140 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Li Wenwen
|
Chiny
|
173 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Li Wenwen
|
Chiny
|
180 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Li Wenwen
|
Chiny
|
313 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Li Wenwen
|
Chiny
|
320 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
3 sierpnia
|
Lekkoatletyka
|
bieg na 400 m przez płotki mężczyzn
|
Finał
|
Karsten Warholm
|
Norwegia
|
45,94
|
|
aktualny
|
Kolarstwo torowe
|
wyścig drużynowy kobiet
|
Pierwsza runda
|
Wielka Brytania
|
Wielka Brytania
|
4:06,748
|
|
nieaktualny
|
Pierwsza runda
|
Niemcy
|
Niemcy
|
4:06,166
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Niemcy
|
Niemcy
|
4:04,242
|
|
aktualny
|
sprint drużynowy mężczyzn
|
Eliminacje
|
Australia
|
Australia
|
42,371
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Holandia
|
Holandia
|
42,134
|
|
nieaktualny
|
Pierwsza runda
|
Australia
|
Australia
|
42,103
|
|
nieaktualny
|
Pierwsza runda
|
Wielka Brytania
|
Wielka Brytania
|
41,829
|
|
nieaktualny
|
Pierwsza runda
|
Holandia
|
Holandia
|
41,431
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Holandia
|
Holandia
|
41,369
|
|
aktualny
|
wyścig drużynowy mężczyzn
|
Pierwsza runda
|
Australia
|
Australia
|
3:44,902
|
|
nieaktualny
|
Pierwsza runda
|
Włochy
|
Włochy
|
3:42,307
|
|
nieaktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga do 109 kg mężczyzn
|
Finał
|
Simon Martirosyan
|
Armenia
|
195 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Akbar Djuraev
|
Uzbekistan
|
420 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Simon Martirosyan
|
Armenia
|
423 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Akbar Djuraev
|
Uzbekistan
|
237 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Akbar Djuraev
|
Uzbekistan
|
430 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
Wspinaczka sportowa
|
wspinaczka łączna mężczyzn – wspinaczka na szybkość
|
Kwalifikacje
|
Bassa Mawem
|
Francja
|
5,45
|
|
aktualny
|
Kajakarstwo
|
K-1 200 m kobiet
|
Półfinał
|
Lisa Carrington
|
Nowa Zelandia
|
38.127
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lisa Carrington
|
Nowa Zelandia
|
38.120
|
|
aktualny
|
C-2 1000 m mężczyzn
|
Półfinał
|
Liu Hao, Zheng Pengfei
|
Chiny
|
3:27.023
|
|
nieaktualny
|
Półfinał
|
Sebastian Brendel, Tim Hecker
|
Niemcy
|
3:26.812
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Serguey Torres, Fernando Jorge
|
Kuba
|
3:24.995
|
|
aktualny
|
K-1 1000 m mężczyzn
|
Półfinał
|
Bálint Kopasz
|
Węgry
|
3:24.558
|
|
nieaktualny
|
Półfinał
|
Fernando Pimenta
|
Portugalia
|
3:22.942
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Bálint Kopasz
|
Węgry
|
3:20.643
|
|
aktualny
|
K-2 500 m kobiet
|
Półfinał
|
Danuta Kozák, Dóra Bodonyi
|
Węgry
|
1:37.912
|
|
nieaktualny
|
Półfinał
|
Lisa Carrington, Caitlin Regal
|
Nowa Zelandia
|
1:36.724
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lisa Carrington, Caitlin Regal
|
Nowa Zelandia
|
1:35.785
|
|
aktualny
|
4 sierpnia
|
K-1 200 m mężczyzn
|
Eliminacje
|
Petter Menning
|
Szwecja
|
34.698
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Kolos Csizmadia
|
Węgry
|
34.442
|
|
nieaktualny
|
Ćwierćfinał
|
Liam Heath
|
Wielka Brytania
|
33.985
|
|
aktualny
|
C-1 200 m kobiet
|
Eliminacje
|
Liudmyla Luzan
|
Ukraina
|
45.571
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Nevin Harrison
|
Stany Zjednoczone
|
44.938
|
|
aktualny
|
K-2 1000 m mężczyzn
|
Eliminacje
|
Jean van der Westhuyzen, Thomas Green
|
Australia
|
3:08.773
|
|
aktualny
|
Lekkoatletyka
|
dziesięciobój mężczyzn – bieg na 100 m
|
Pierwsza runda
|
Damian Warner
|
Kanada
|
10,12
|
ODB
|
aktualny
|
dziesięciobój mężczyzn – skok w dal
|
Druga runda
|
Damian Warner
|
Kanada
|
8,24 m
|
ODB
|
aktualny
|
bieg na 400 m przez płotki kobiet
|
Finał
|
Sydney McLaughlin
|
Stany Zjednoczone
|
51,46
|
|
aktualny
|
Wspinaczka sportowa
|
wspinaczka łączna kobiet – wspinaczka na szybkość
|
Eliminacje
|
Aleksandra Mirosław
|
Polska
|
6,97
|
|
nieaktualny
|
Kolarstwo torowe
|
wyścig drużynowy mężczyzn
|
Finał
|
Włochy
|
Włochy
|
3:42,032
|
|
aktualny
|
sprint mężczyzn
|
Eliminacje
|
Jeffrey Hoogland
|
Holandia
|
9,215
|
|
aktualny
|
Podnoszenie ciężarów
|
waga ponad 109 kg mężczyzn
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
208 kg (rwanie)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
215 kg (rwanie)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
223 kg (rwanie)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
468 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
255 kg (podrzut)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
478 kg (dwubój)
|
|
nieaktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
265 kg (podrzut)
|
|
aktualny
|
Finał
|
Lasha Talakhadze
|
Gruzja
|
488 kg (dwubój)
|
|
aktualny
|
5 sierpnia
|
Lekkoatletyka
|
dziesięciobój mężczyzn – bieg na 110 metrów przez płotki
|
Szósta runda
|
Damian Warner
|
Kanada
|
13,46
|
ODB
|
aktualny
|
pchnięcie kulą mężczyzn
|
Finał
|
Ryan Crouser
|
Stany Zjednoczone
|
23,30 m
|
|
aktualny
|
bieg na 1500 m mężczyzn
|
Półfinał
|
Abel Kipsang
|
Kenia
|
3:31,65
|
|
aktualny
|
6 sierpnia
|
bieg na 1500 m kobiet
|
Finał
|
Faith Kipyegon
|
Kenia
|
3:53.11
|
|
aktualny
|
Wspinaczka sportowa
|
wspinaczka łączna kobiet – wspinaczka na szybkość
|
Finał
|
Aleksandra Mirosław
|
Polska
|
6,84
|
|
aktualny
|
Kolarstwo torowe
|
sprint kobiet
|
Eliminacje
|
Lea Friedrich
|
Niemcy
|
10.310
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny kobiet
|
pięciobój nowoczesny – kobiety - pływanie (200 m stylem dowolnym)
|
Pierwsza runda
|
Gulnaz Gubaydullina
|
ROC
|
2:07.31
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny – kobiety - szermierka szpadą (runda bonusowa)
|
Druga runda
|
Annika Schleu
|
Niemcy
|
274 pts
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny – kobiety - bieg przełajowy + strzelanie
|
Trzecia runda
|
Laura Asadauskaitė
|
Litwa
|
11:38.37
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny – kobiety
|
Finał
|
Kate French
|
Wielka Brytania
|
1385 pts
|
|
aktualny
|
Kajakarstwo
|
C-2 500 m kobiet
|
Eliminacje
|
Chiny
|
Chiny
|
1:57.870
|
|
nieaktualny
|
K-4 500 m mężczyzn
|
Eliminacje
|
Niemcy
|
Niemcy
|
1:21.890
|
|
nieaktualny
|
Eliminacje
|
Hiszpania
|
Hiszpania
|
1:21.658
|
|
aktualny
|
7 sierpnia
|
C-2 500 m kobiet
|
Finał
|
Xu Shixiao, Sun Mengya
|
Chiny
|
1:55.495
|
|
aktualny
|
Lekkoatletyka
|
bieg na 1500 m mężczyzn
|
Finał
|
Jakob Ingebrigtsen
|
Norwegia
|
3:28.32
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny mężczyzn
|
pięciobój nowoczesny – mężczyźni - pływanie (200 m stylem dowolnym)
|
Pierwsza runda
|
Amro El Geziry
|
Stany Zjednoczone
|
1:52.96
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny – mężczyźni - bieg przełajowy + strzelanie
|
Druga runda
|
Martin Vlach
|
Czechy
|
10:30.13
|
|
aktualny
|
pięciobój nowoczesny – mężczyźni
|
Finał
|
Joe Choong
|
Wielka Brytania
|
1482 pts
|
|
aktualny
|
Nadawcy radiowi i telewizyjni
Prawa do pokazywania zawodów otrzymały do tej pory (11 lipca 2021) następujące stacje telewizyjne i radiowe[32]:
Kraje uczestniczące, w których żaden nadawca nie otrzymał praw do transmisji zawodów[32]:
Przypisy
- ↑ a b IOC selects Tokyo as host of 2020 Summer Olympic Games (ang.). W: MKOl [on-line]. 2013-09-07. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ JOINT STATEMENT FROM THE INTERNATIONAL OLYMPIC COMMITTEE AND THE TOKYO 2020 ORGANISING COMMITTEE (ang.). olympic.org. [dostęp 2020-03-24].
- ↑ IOC, IPC, Tokyo 2020 Organising Committee and Tokyo Metropolitan Govenment Announce New Dates for the Olympic and Paralympic Games Tokyo 2020 (ang.). MKOl, 2020-03-30. [dostęp 2020-03-30].
- ↑ Doha launches bid for 2020 Olympics, dohastadiumplisqatar.com [dostęp 2012-02-07] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-15] (ang.).
- ↑ Azerbaijan To Launch 2016 Summer Olympic Bid (ang.). [dostęp 26 września 2009].
- ↑ Azerbaijan bids for 2020 Olympics in Baku, sports.espn.go.com [dostęp 2012-02-07] (ang.).
- ↑ JJ.La Ejecutiva del COE aprobaría la candidatura de Madrid 2020 (hiszp.). lavanguardia.com. [dostęp 2011-07-11].
- ↑ Japan announces bid to stage 2020 Olympic Games, edition.cnn.com, 16 lipca 2011 [dostęp 2020-05-26] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-16] (ang.).
- ↑ a b Past Olympic Host City Election Results [dostęp 2009-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-16] (ang.).
- ↑ a b Istanbul Refrains From 5th Consecutive Olympic Bid - Will Bid For 2020 Games Instead (ang.). [dostęp 29 września 2009].
- ↑ Istanbul To Bid Again - This Time For 2020 Summer Games (ang.). gamesbids.com. [dostęp 2011-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)].
- ↑ Olimpiadi, Roma si candida per il 2020 (wł.). [dostęp 29 września 2009].
- ↑ Rome Is Italy’s Candidate In 2020 Summer Games Bid (ang.). gamesbids.com. [dostęp 2011-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)].
- ↑ Rome’s 2020 Olympic bid scrapped by Monti (ang.). sympatico.ca. [dostęp 2012-04-16].
- ↑ Japonia, Hiszpania i Turcja walczą o organizację igrzysk olimpijskich w 2020 roku (pol.). newsweek.pl. [dostęp 2012-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)].
- ↑ OLYMPIC INDIVIDUAL SPECIALS BETTING ODDS (ang.). oddschecker.com. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Euro 2012 się skończyło. Co dalej? Mundial i letnie igrzyska w Polsce są realne! (pol.). sport.pl. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Igrzyska olimpijskie 2020: Rzym, Tokio, a może Baku? (pol.). wprost.pl, 2011-09-02. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Madryt, Tokio i Stambuł walczą o letnie igrzyska 2020 (pol.). sport.tvp.pl, 2013-01-08. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Wrestling added to Olympic programme for 2020 and 2024 Games (ang.). W: IOC [on-line]. 2013-09-08. [dostęp 2013-09-09].
- ↑ Tokio 2020: Pięć dodatkowych dyscyplin na igrzyskach | Igrzyska24.pl - Igrzyska całą dobę | Rio 2016 | Pjongczang 2018 | Tokio 2020. [dostęp 2016-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-20)].
- ↑ KOSZYKÓWKA 3X3 DYSCYPLINĄ OLIMPIJSKĄ - STREETBALLPOLSKA.PL Stowarzyszenie koszykowki ulicznej, streetballpolska.pl [dostęp 2017-11-24] .
- ↑ a b Dazzling re-design for 2019 World Cup final venue (ang.). W: ESPN [on-line]. [dostęp 2013-09-10].
- ↑ Stephen Wilson: 2020 Olympic bid cities submit application files to IOC (ang.). dilemma-x.net, 2013-01-14. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Aaron Bauer: 2020 By the Book: Permanent Venues/Temporary Venues (ang.). Around The Rings, 2016-08-11. [dostęp 2017-03-08].
- ↑ Tokyo Govt. Drops Plan to Build Three Olympic Venues (ang.). The Nikkan Kensetsu Kogyo Shinbun, 2014-9-24. [dostęp 2017-03-08].
- ↑ Bartosz Szafran: Tokio 2020: Ostre cięcie kosztów jak Agenda nakazuje. Igrzyska24.pl, 2015-04-27. [dostęp 2017-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-09)].
- ↑ Tokyo Wins 2020 Olympics (ang.). aroundtherings.com, 2013-09-07. [dostęp 2013-09-08].
- ↑ Tokyo 2020 Bid Committee: Candidature File volume2 (ang. • fr.). 2013-01-07. [dostęp 2013-09-09].
- ↑ Tokyo 2020 Bid Committee: Venue Plan (ang.). [dostęp 2013-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)].
- ↑ Tokyo 2020 Bid Committee: 競技会場プラン (jap.). [dostęp 2013-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-04)].
- ↑ a b Tokyo 2020, List of broadcasters, tokyo2020.org, 11 lipca 2021 [dostęp 2021-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2021-07-14] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au IOC awards all TV and multiplatform broadcast rights in Europe to Discovery and Eurosport for 2018-2024 Olympic Games (ang.). olympic.org, 2015-06-29. [dostęp 2020-04-06].
- ↑ a b IOC awards TV rights in Germany, Korea, France (ang.). usatoday.com, 2011-07-04. [dostęp 2013-09-09].
- ↑ IOC awards SBS broadcast rights for 2018, 2020, 2022 and 2024 Olympic Games (ang.). olympic.org, 2011-07-04. [dostęp 2013-09-09].
- ↑ Katarzyna Kieli: w Eurosporcie pokażemy 3,5 tys. godzin relacji z igrzysk olimpijskich w Tokio, 02-29-2020, 2020 [dostęp 2021-03-22] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska pokaże igrzyska olimpijskie 2018 i 2020 (pol.). [dostęp 2017-10-20].
- ↑ IOC awards US broadcast rights for 2014, 2016, 2018 and 2020 Olympic Games to NBCUniversal (ang.). olympic.org, 2011-06-07. [dostęp 2013-09-09].
- ↑ IOC awards broadcast rights in United Kingdom for 2014, 2016, 2018 and 2020 Olympic Games to the BBC (ang.). olympic.org, 2012-07-18. [dostęp 2013-09-09].
Linki zewnętrzne