2. Aktualne na: 11 lipca 2021.
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Europy
I miejsce Europa 2020

Federico Chiesa (ur. 25 października 1997 w Genui) – włoski piłkarz grający na pozycji napastnika we włoskim klubie Juventus, do którego jest wypożyczony z Fiorentiny oraz reprezentacji Włoch.

Kariera klubowa

Chiesa jest wychowankiem ACF Fiorentina, choć w dzieciństwie trenował także w innym klubie z Florencji – U.S. Settignanese. Do pierwszej drużyny Fiorentiny został włączony przez Paulo Sousę przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017. 18-latek zadebiutował już w pierwszej kolejce Serie A, w meczu z Juventusem. Chiesa znalazł się w wyjściowym składzie, a w przerwie zmienił go Cristian Tello[1]. 14 stycznia 2017 podpisał z Fiorentiną czteroipółletni kontrakt[2]. Pierwszego ligowego gola Chiesa strzelił 21 stycznia 2017 w wygranym 3:0 wyjazdowym meczu z Chievo Werona[3].

29 września 2016 Federico Chiesa zadebiutował w europejskich pucharach. W 61. minucie wygranego 5:0 meczu Ligi Europy z Qarabağem Ağdam zmienił na boisku Federico Bernardeschiego[4]. W meczu z tym samym rywalem, ale już w Azerbejdżanie, Chiesa zdobył pierwszą bramkę w rozgrywkach UEFA i w oficjalnym meczu pierwszego zespołu w ogóle. W meczu tym (wygranym przez Włochów 2:1) został także ukarany czerwoną kartką[5].

Kariera reprezentacyjna

Chiesa od listopada 2015 do listopada kolejnego roku grał najpierw w reprezentacji Włoch do lat 19, a następnie w kadrze U-20. 23 marca 2017 Chiesa zadebiutował w młodzieżowej reprezentacji Włoch. W Krakowie goście pokonali Polskę 2:1, a Chiesa, który rozegrał całą pierwszą połowę, asystował przy golu Lorenzo Pellegriniego[6].

9 kwietnia 2017 Chiesa został po raz pierwszy powołany do seniorskiej reprezentacji Włoch. 19-latek został zaproszony na trzydniowe zgrupowanie konsultacyjne, w trakcie którego nie rozegrano żadnego meczu[7].

Statystyki

Stan na 1 maja 2021[8]
Klub Sezon Liga Puchar kraju Europejskie puchary Inne Razem
Mecze Gole Asysty Mecze Gole Asysty Mecze Gole Asysty Mecze Gole Asysty Mecze Gole Asysty