The 2022–23 UEFA Europa Conference League is the second season of the UEFA Europa Conference League, Europe's tertiary club football tournament organised by UEFA.
The final will be played at Fortuna Arena in Prague, Czech Republic.[1] The winners of the 2022–23 UEFA Europa Conference League will automatically qualify for the 2023–24 UEFA Europa League group stage, unless they manage to qualify for the 2023–24 UEFA Champions League group stage.[2]
As the title holders of the Europa Conference League, Roma, qualified for the 2022–23 UEFA Europa League, they will only be able to defend their title if they finish third in their group.
A total of 177 teams from 54 of the 55 UEFA member associations (excluding Russia) will participate in the 2022–23 UEFA Europa Conference League. The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:[3]
For the 2022–23 UEFA Europa Conference League, the associations are allocated places according to their 2021 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2016–17 to 2020–21.[4]
Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Europa Conference League, as noted below:
|
|
|
The following is the access list for this season.[5] In the default access list, the title holders of the Europa Conference League qualify for the Europa League group stage.
Due to the suspension of Russia for the 2022–23 European season, and since some changes have been made in the Europa League access list following the qualification of the Europa Conference League title holders to the Europa League group stage, the following changes to the access list have been made:
Morover:
Teams entering in this round | Teams advancing from previous round | Teams transferred from Champions League or Europa League | ||
---|---|---|---|---|
First qualifying round (60 teams) |
|
|||
Second qualifying round (106 teams) |
Champions Path (16 teams) |
| ||
Main Path (90 teams) |
|
|
||
Third qualifying round (64 teams) |
Champions Path (10 teams) |
|
| |
Main Path (54 teams) |
|
|
||
Play-off round (44 teams) |
Champions Path (10 teams) |
|
| |
Main Path (34 teams) |
|
|
| |
Group stage (32 teams) |
|
| ||
Preliminary knockout round (16 teams) |
|
| ||
Knockout phase (16 teams) |
|
The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:
The second qualifying round, third qualifying round and play-off round are divided into Champions Path (CH) and Main Path (MP).
CC: 2022 UEFA club coefficients.[6]
One team not playing in a national top division will take part in the competition: Vaduz (2nd tier).
Notes
The schedule of the competition is as follows. Matches are scheduled for Thursdays apart from the final, which takes place on a Wednesday, though exceptionally can take place on Tuesdays or Wednesdays due to scheduling conflicts (especially featuring teams from associations where there are few approved stadiums, such as Gibraltar and Wales). Scheduled kick-off times starting from the group stage are 18:45 and 21:00 CEST/CET, though exceptionally can take place at 16:30 due to geographical reasons.[10]
As the 2022 FIFA World Cup takes place in Qatar between 20 November and 18 December 2022, the group stage will commence in the first week of September 2022 and conclude in the first week of November 2022 to make way for the World Cup.
The draws for the qualifying round start at 13:00 or 14:00 CEST/CET and will be held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[11] The group stage draw will take place in Istanbul, Turkey.[12]
Phase | Round | Draw date | First leg | Second leg |
---|---|---|---|---|
Qualifying | First qualifying round | 14 June 2022 | 7 July 2022 | 14 July 2022 |
Second qualifying round | 15 June 2022 | 21 July 2022 | 28 July 2022 | |
Third qualifying round | 18 July 2022 | 4 August 2022 | 11 August 2022 | |
Play-offs | Play-off round | 2 August 2022 | 18 August 2022 | 25 August 2022 |
Group stage | Matchday 1 | 26 August 2022 | 8 September 2022 | |
Matchday 2 | 15 September 2022 | |||
Matchday 3 | 6 October 2022 | |||
Matchday 4 | 13 October 2022 | |||
Matchday 5 | 27 October 2022 | |||
Matchday 6 | 3 November 2022 | |||
Knockout phase | Knockout round play-offs | 7 November 2022 | 16 February 2023 | 23 February 2023 |
Round of 16 | 24 February 2023 | 9 March 2023 | 16 March 2023 | |
Quarter-finals | 17 March 2023 | 13 April 2023 | 20 April 2023 | |
Semi-finals | 11 May 2023 | 18 May 2023 | ||
Final | 7 June 2023 at Fortuna Arena, Prague |
The draw for the first qualifying round was held on 14 June 2022. The first legs were played on 5, 6 and 7 July, and the second legs were played on 12 and 14 July 2022.
The winners of the ties advanced to the Main Path second qualifying round. The losers were eliminated from European competitions for the season.
The draw for the second qualifying round was held on 15 June 2022. The first legs were played on 19, 20 and 21 July, and the second legs were played on 26, 27 and 28 July 2022.
The winners of the ties advanced to the third qualifying round of their respective path. The losers were eliminated from European competitions for the season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Shakhtyor Soligorsk | Bye | N/A | — | — |
RFS | Bye | N/A | — | — |
La Fiorita | 0–10 | Ballkani | 0–4 | 0–6 |
Víkingur Reykjavík | 2–0 | The New Saints | 2–0 | 0–0 |
Sutjeska Nikšić | 0–1 | KÍ Klaksvík | 0–0 | 0–1 |
Hibernians | 4–3 | FCI Levadia | 3–2 | 1–1 |
Tirana | 2–4 | Zrinjski Mostar | 0–1 | 2–3 |
Lech Poznań | 6–1 | Dinamo Batumi | 5–0 | 1–1 |
CFR Cluj | 4–1 | Inter Club d'Escaldes | 3–0 | 1–1 |
Tobol | 3–0 | Lincoln Red Imps | 2–0 | 1–0 |
The draw for the third qualifying round was held on 18 July 2022. The first legs were played on 3 and 4 August, and the second legs were played on 9, 10 and 11 August 2022.
The winners of the ties advanced to the play-off round of their respective path. The losers were eliminated from European competitions for the season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Víkingur Reykjavík | 2–4 | Lech Poznań | 1–0 | 1–4 (a.e.t.) |
RFS | 4–2 | Hibernians | 1–1 | 3–1 |
Ballkani | 4–4 (4–3 p) | KÍ Klaksvík | 3–2 | 1–2 (a.e.t.) |
Zrinjski Mostar | 2–1 | Tobol | 1–0 | 1–1 |
Shakhtyor Soligorsk | 0–1 | CFR Cluj | 0–0 | 0–1 |
The draw for the play-off round was held on 2 August 2022. The first legs were played on 17 and 18 August, and the second legs were played on 23 and 25 August 2022.
The winners of the ties advanced to the group stage. The losers were eliminated from European competitions for the season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Maribor | 0–1 | CFR Cluj | 0–0 | 0–1 |
RFS | 3–3 (4–2 p) | Linfield | 2–2 | 1–1 (a.e.t.) |
Lech Poznań | 3–1 | F91 Dudelange | 2–0 | 1–1 |
Shkupi | 1–3 | Ballkani | 1–2 | 0–1 |
Zrinjski Mostar | 2–2 (5–6 p) | Slovan Bratislava | 1–0 | 1–2 (a.e.t.) |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
CSKA Sofia | 1–2 | Basel | 1–0 | 0–2 |
Vaduz | 2–1 | Rapid Wien | 1–1 | 1–0 |
Raków Częstochowa | 2–3 | Slavia Prague | 2–1 | 0–2 (a.e.t.) |
Djurgårdens IF | 5–3[A] | APOEL | 3–0 | 2–3 |
Maccabi Tel Aviv | 1–2 | Nice | 1–0 | 0–2 (a.e.t.) |
Universitatea Craiova | 2–2 (3–4 p) | Hapoel Be'er Sheva | 1–1 | 1–1 (a.e.t.) |
İstanbul Başakşehir | 4–2 | Antwerp | 1–1 | 3–1 |
FCSB | 4–3 | Viking | 1–2 | 3–1 |
Partizan | 7–4 | Ħamrun Spartans | 4–1 | 3–3 |
Fiorentina | 2–1 | Twente | 2–1 | 0–0 |
Villarreal | 6–2 | Hajduk Split | 4–2 | 2–0 |
1. FC Köln | 4–2 | Fehérvár | 1–2 | 3–0 |
West Ham United | 6–1 | Viborg | 3–1 | 3–0 |
Young Boys | 1–1 (1–3 p) | Anderlecht | 0–1 | 1–0 (a.e.t.) |
Slovácko | 4–0 | AIK | 3–0 | 1–0 |
Molde | 4–1 | Wolfsberger AC | 0–1 | 4–0 |
AZ | 6–1 | Gil Vicente | 4–0 | 2–1 |
The draw for the group stage was held on 26 August 2022. The 32 teams were drawn into eight groups of four. For the draw, the teams were seeded into four pots, each of eight teams, based on their 2022 UEFA club coefficients (CC).[14] Teams from the same association and, for political reasons, teams from Serbia and Kosovo could not be drawn into the same group.
All teams besides AZ, Basel, CFR Cluj, Gent, Partizan, Slavia Prague and Slovan Bratislava, who competed in last season's group stage, will make their debut appearances in the group stage. Ballkani, Djurgårdens IF, Dnipro-1, Pyunik, RFS, Silkeborg, Slovácko, Vaduz and Žalgiris will make their debut appearances in a UEFA competition group stage. Ballkani, Vaduz and Žalgiris are the first teams from Kosovo, Liechtenstein and Lithuania, respectively, to play in a UEFA competition group stage.
A total of 28 national associations are represented in the group stage.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | IBS | FIO | HOM | RFS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İstanbul Başakşehir | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 15 Sep | 3 Nov | 13 Oct | |
2 | Fiorentina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 27 Oct | — | 13 Oct | 8 Sep | |
3 | Heart of Midlothian | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 Sep | 6 Oct | — | 27 Oct | ||
4 | RFS | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 Oct | 3 Nov | 15 Sep | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | WHU | FCSB | AND | SIL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | West Ham United | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 8 Sep | 13 Oct | 27 Oct | |
2 | FCSB | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 3 Nov | — | 15 Sep | 13 Oct | |
3 | Anderlecht | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 Oct | 27 Oct | — | 8 Sep | ||
4 | Silkeborg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 Sep | 6 Oct | 3 Nov | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | VIL | HBS | AUS | LCH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Villarreal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 27 Oct | 6 Oct | 8 Sep | |
2 | Hapoel Be'er Sheva | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 15 Sep | — | 3 Nov | 13 Oct | |
3 | Austria Wien | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Oct | 8 Sep | — | 27 Oct | ||
4 | Lech Poznań | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 Nov | 6 Oct | 15 Sep | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | PAR | KLN | NCE | SVA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Partizan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 13 Oct | 15 Sep | 3 Nov | |
2 | 1. FC Köln | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 6 Oct | — | 3 Nov | 15 Sep | |
3 | Nice | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 Oct | 8 Sep | — | 13 Oct | ||
4 | Slovácko | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 Sep | 27 Oct | 6 Oct | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | AZ | APL | VAD | DNI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AZ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 6 Oct | 15 Sep | 3 Nov | |
2 | Apollon Limassol | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 13 Oct | — | 3 Nov | 15 Sep | |
3 | Vaduz | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 Oct | 8 Sep | — | 13 Oct | ||
4 | Dnipro-1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 Sep | 27 Oct | 6 Oct | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | GNT | MOL | SHA | DJU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gent | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 3 Nov | 15 Sep | 6 Oct | |
2 | Molde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 8 Sep | — | 6 Oct | 27 Oct | |
3 | Shamrock Rovers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 Oct | 13 Oct | — | 8 Sep | ||
4 | Djurgårdens IF | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Oct | 15 Sep | 3 Nov | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | SLA | CLJ | SIV | BAL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slavia Prague | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 6 Oct | 3 Nov | 15 Sep | |
2 | CFR Cluj | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 13 Oct | — | 15 Sep | 3 Nov | |
3 | Sivasspor | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 Sep | 27 Oct | — | 6 Oct | ||
4 | Ballkani | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 Oct | 8 Sep | 13 Oct | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | BAS | SLO | ZAL | PYU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Basel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to round of 16 | — | 6 Oct | 27 Oct | 8 Sep | |
2 | Slovan Bratislava | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout round play-offs | 13 Oct | — | 8 Sep | 27 Oct | |
3 | Žalgiris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 Sep | 3 Nov | — | 13 Oct | ||
4 | Pyunik | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 Nov | 15 Sep | 6 Oct | — |
{{cite news}}
: CS1 maint: url-status (link)
Presented content of the Wikipedia article was extracted in 2022-09-05 based on https://en.wikipedia.org/?curid=65010442